WAŻNA INFORMACJA – OWSICA W PRZEDSZKOLU

 

 

 

WAŻNA INFORMACJA!

Drodzy Rodzice, otrzymaliśmy zgłoszenie od rodzica wychowanka naszego przedszkola
pojawieniu się owsicy (owsików) u dzieci.
Zgodnie z obowiązującymi zasadami informujemy Państwa o zaistniałym fakcie i jednocześnie prosimy o podjęcie następujących działań:

– obserwacja własnych dzieci;
– w przypadku niepokojących objawów (opisane poniżej), przebadanie dziecka pod kątem występowania pasożytów;
– podjęcie leczenia dziecka i całej rodziny;
– zadbanie o higienę stosowną do występowania zakażenia.

Bardzo prosimy o sumienne podejście do problemu, bardzo nam zależy i Państwu na pewno też, aby zjawisko jak najszybciej wyeliminować.

OWSICA – ULOTKA DO POBRANIA

Owsiki u dziecka – objawy i postępowanie
Wiercisz się, jakbyś miał owsiki – mówisz nieraz do dziecka, nieświadoma, że trafiasz w sedno jego choroby. Wystarczy, że jedno dziecko w przedszkolu ma jaja owsika na swoich rękach czy ubraniu, a już owsica jest przekazywana „z ręki do ręki”. Jaja owsika z palców trafiają do buzi, a stamtąd prosto do jelit, gdzie wylęgają się dorosłe osobniki. Po kilku tygodniach choroba daje znać o sobie. Dojrzałe samice wieczorem wypełzają przez odbyt, zostawiając za sobą na skórze kilka tysięcy drobniutkich jajeczek. Widok jest wtedy przerażający – wokół odbytu malca krążą krótkie nitkowate robaki. Dziecko drapie się, wierci, nie może spać. Palce, które jeszcze chwilę temu drapały się po pupie, wędrują do buzi i dziecko samo siebie zaraża. Co gorsze, owsicą można się też zarazić przez wdychanie jaj owsika, które zostały na pościeli, z kurzem powędrowały na zasłony, zabawki czy w zakamarki mieszkania. Białe niteczki (samice owsika) można czasami dostrzec na stolcu malucha lub rozchylając w nocy pośladki dziecka.
Objawy u dziecka
Nie ma apetytu; po położeniu się do łóżka drapie się; źle śpi, jest nerwowe (nie usiedzi w jednym miejscu, obgryza paznokcie, zgrzyta zębami); jest blade, ma podkrążone oczy; skarży się na bóle głowy, brzucha; czasem zaczyna ponownie moczyć się w nocy; dziewczynka może mieć objawy zapalenia sromu (białe upławy, pieczenie
i swędzenie pochwy).
Co robić?
Jeżeli podejrzewasz, że malec ma owsiki, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Jeśli przypuszczenie potwierdzi się, wszyscy domownicy będą leczeni, gdyż najprawdopodobniej są już zarażeni. Kuracja trwa 1-3 dni, a po 10 dniach musi być powtórzona. Niestety, leki lekami, ale największa praca czeka was: oczyszczenie domu z jajek owsika i zapobieganie ich rozprzestrzenianiu się. Na noc zakładaj dziecku ścisłą pieluszkę czy opinające majteczki; jaja owsika nie powędrują wówczas po pościeli. Piżamkę przed wrzuceniem do pralki przelej wrzątkiem. Wypierz w 90°C i dokładnie wyprasuj. Jak najczęściej zmieniaj pościel. Najlepiej, by dokładnej przepierce i prasowaniu była poddana cała garderoba malca. Nie ominie was też generalne sprzątanie z praniem wszystkiego tego, na czym jajka owsika mogły się zaczepić. Dziecko niech ma paznokcie przycięte jak najkrócej, na noc zakładaj mu rękawiczki z jednym palcem, żeby ograniczyć drapanie. Kilkakrotnie w ciągu dnia podmywaj malca; jeśli ma zmiany na pupie wynikłe z drapania, po każdym myciu smaruj ją kremem.

 

374_OWSICA – ulotka