DZIEŃ 42- 21.05.2020r.

TEMAT TYGODNIA: RODZINA

CZWARTEK

TEMAT DNIA: MAMA, TATA I JA

CELE OGÓLNE:

-Poszerzanie wiedzy na temat życia w rodzinie

-Rozwijanie umiejętności uważnego słuchania

-Rozbudzanie kreatywności podczas pracy własnej

-Rozwijanie pamięci

Przebieg zajęć:

1.ROZGRZEWKA DO ZAJĘĆ.

Wykonaj ćwiczenia tak jak na filmie. Do wspólnych ćwiczeń ruchowych zaproś mamę lub tatę 😉

2.OPOWIADANIE E. STADTMULLER „DZIEŃ RODZICÓW”

Wysłuchaj opowiadania z filmu poniżej bądź czytanego przez rodzica.

Odświętnie ubrani rodzice siedzieli cichutko na widowni, czekając na przedstawienie. Tymczasem za kulisami (czyli za szafą) trwały gorączkowe przygotowania do występu. – Proszę pani – alarmował słoń – odpadła mi trąba! – Przywiąże mi pani ogonek? – przymilała się małpka. – Oko mi się odkleja! – denerwowała się żabka. Gdy wszyscy wreszcie byli gotowi, odezwał się gong (czyli uderzenie w patelnię) i na scenę wyskoczyła mama kangurzyca (czyli Magda w brązowym dresie z doszytą na brzuchu wielką kieszenią). – Mama kangurzyca każdego zachwyca – recytował Bartek, wskazując na Magdę. – Ma na brzuchu kieszeń, w niej kangurka niesie –  i Magda – hop – wyciągnęła z kieszeni małe, pluszowe kangurzątko. Zaraz za kangurzycą na scenie pojawiły się dwa słonie – duży (Oskar) i mały (Ada). – A mój tatuś ukochany z drzewa zrywa mi banany – chwaliła się Ada, wachlując się wielkimi szarymi uszami z tekturowych talerzyków.          – Jedz córeczko moja miła, żebyś szybko mi przytyła – mówił Oskar, dyskretnie przytrzymując trąbę z rury do odkurzacza. Po słoniach występowały, małpki, żabki, kotki i niedźwiadki. Wszyscy czworonożni rodzice czule przemawiali do swych dzieci, a one chwaliły się swoimi rodzicami. Na koniec Olek, wystrojony w białą koszulę i granatową muchę, wyrecytował: Czy dziecko jest tycie, czy też waży tonę, czy ma długie uszy, czy krótki ogonek, czy ma futro gładkie, w prążki czy też w łaty, ma cieplutki kącik w sercu swego taty. Czy fruwa, czy pływa, czy też pełzać musi, to jest najpiękniejsze dla swojej mamusi. Więc dzisiaj wszyściutkie na świecie dzieciaki ślą swoim rodzicom słodziutkie buziaki. W tym momencie wszyscy razem wyskakiwali na scenę, żeby posłać całuska, ukłonić się, a następnie paść w objęcia widowni. Kolejnym punktem programu był słodki poczęstunek, po którym rozpoczął się konkurs tańca z rodzicami. Wygrała Dominika ze swym tatą, bo rzeczywiście byli najbardziej zgraną i zwariowaną parą.   – Musimy poćwiczyć – przekonywał mamę Olek w drodze do domu. Za rok to my wygramy, a jak nie my, to na pewno Ada z tatą.  

 

Po wysłuchaniu tekstu rodzic zadaje dziecku pytania:

– Co się działo podczas spotkania w przedszkolu?

-Jakie postacie występowały w tym przedstawieniu?

-Jaką niespodziankę moglibyśmy przygotować na Święto Rodziny?

-Co lubisz robić z mamą?

-Co lubisz robić z tatą?

3.DOKOŃCZ ZDANIA ZWIĄZANE Z TWOJĄ RODZINĄ.

W mojej rodzinie najbardziej lubię….

Moja rodzina najczęściej….

W mojej rodzinie podoba mi się….

Moi rodzice są kochani, bo….

Lubię być w domu, bo….

Pomagam rodzicom w ….

Moja mama, tata najbardziej lubi…

4.KTO TO ROBI?

Do postaci mamy i taty dopasuj wykonywane przez nich obowiązki domowe.

5.KARTY PRACY.

6.ŚWIĘTA ZWIĄZANE Z RODZINĄ.

Zapoznaj się ze świętami związanymi z Twoją rodziną.

7.RODZINNA KSIĄŻECZKA

Z niżej zamieszczonych materiałów wykonaj „KSIĄŻKĘ RODZINNĄ”. Możesz wykonać ją w dowolny sposób np. narysować członków rodziny bądź wkleić gotowe zdjęcia. Następnie poproś rodziców by pomogli Ci złączyć kartki w jedną całość by utworzyć książkę.

 

 

 

 

ZADANIA DLA STARSZAKÓW

Witam Was serdecznie.

Jak pamiętacie, w tym tygodniu rozmawiamy o rodzinie. Dziś będziemy zajmować się obowiązkami domowymi. Rozwiążemy  zagadkę dźwiękową. Na podstawie bajki, dowiemy się, jak można zamienić sprzątanie pokoju  w dobrą zabawę. Poćwiczymy czytanie sylabami. Zagramy w grę: „Nad, pod, w, lewa, prawa”.

  1. Zagadka dźwiękowa.

W domu jest wiele pracy. Na szczęście mamy wiele urządzeń, które pomagają w codziennych obowiązkach. Posłuchaj kilka razy odgłosów, jakie wydają trzy  urządzenia. Odgadnij, co to?( Obrazek z rozwiązaniem   zagadki znajduje się na końcu wpisu).

Czy rozpoznaliście urządzenia? Odpowiedź jest na końcu wpisu.

2. Nasze obowiązki.

Poproś o przeczytanie przykładowych czynności domowych. Które z nich wykonujesz Ty? Które są zbyt trudne? Postaraj się wybrać trzy obowiązki, które będziesz wykonywać systematycznie.

  • Zabawa muzyczno-ruchowa „Domowe obowiązki”.  Posłuchaj piosenki, staraj się ją zaśpiewać.
  • Teraz rodzic włącza piosenkę  i co jakiś czas robi pauzę, zadając dziecku zadanie, a  ono stara się je pokazać: odkurzanie,  wycieranie kurzu pod szafką (dzieci poruszają się na kolanach), wycieranie kurzu na górnych szafkach ( stajemy na palcach, ramiona wysoko w górze), dźwiganie i rozpakowanie zakupów….

3. Ćwiczenia w czytaniu.

Otwórz poniższy plik. Przeczytaj sylaby.   Wydrukuj i wytnij po dwie  sylaby, tak jak wskazują linie.

Propozycje zabaw:

-wymyśl wyrazy rozpoczynające się na sylabę, np. PO- POMIDOR.

-zagraj z rodzicem  w domino sylabowe

– rozłóż sylaby na dywanie, rodzic czyta sylaby, a dziecko je odnajduje;

-ułóż węża z 2-3 karteczek. Przeczytaj jego nazwę, np.  PAMAMOPI…

Ćwiczenia w czytaniu sylabowym

4. Oglądanie bajki „Tęcza” z serii „Rodzina Treflików”.

Znamy bohaterów bajki . Dziś dowiemy się, jak deszczowa pogoda pokrzyżowała plany rodzinki. Zobacz, na jaki pomysł wpadły dzieci, które nie lubiły sprzątać zabawek w swym pokoju.

  • Pytania do bajki. Staraj się odpowiadać całymi zdaniami?

-Dokąd wybierała się rodzina Treflików?

  • Dlaczego musieli pozostać w domu?
  • Na jaki pomysł wpadła mama?
  • Co znalazły dzieci w swoim pokoju? Kto był w środku?
  •  W jaki sposób dzieci poukładały zabawki?
  •  A może Ty, w wolnej chwili,  poukładasz kredki lub skarpetki  w taki sam sposób?
  • Zabawa ruchowa z poduszkami-jaśkami. Obejrzyj filmik i pobaw się z dziećmi.

Zabawa ruchowa z poduszkami

4. Zabawa utrwalająca kierunki przestrzenne „Gdzie jest piłka?”

Przypomnij, która to prawa, która lewa ręka. Co znajduje się nad Tobą, co pod Tobą?  Co masz w kieszeni?

Zagraj w grę.

 

Nad, pod, w, lewa, prawa

 

 

 

 

 

 

Odpowiedź na zagadkę dźwiękową: pralka, odkurzacz, mikrofalówka

Przygotuj na piątek składniki: 300ml jogurtu lub mleka, 300g truskawek lub malin, łyżkę miodu. Będzie potrzebny blender.